ARISE STEEL 1ST STATE ATHLETIC CHAMPIONSHIP – 2016 – Results

ARISE STEEL 1ST STATE ATHLETIC CHAMPIONSHIP – 2016 – Results

ARISE STEEL 1ST STATE ATHLETIC CHAMPIONSHIP – 2016
24th and 25th September, 2016, J.N. Stadium, Chennai

Results of 24th September

1. EVENT: 5000m CATEGORY: OPEN(MEN)
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I B.Yokesh     Arise steel 16:01.8sec
II S.Victor Samuel rajan     USF 16:04.2sec
III Harikrishnan     St.joseph 16:08.6sec
IV A.Mano     USF 16:35.6sec
V M.Arun prabha     IAA 16:51.1sec
VI N.Loganathan     AAAC 17:06.5sec

2. EVENT: 5000m CATEGORY: OPEN(WOMEN)
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I K,Keerthika     Sai 20:56.3sec
II M.Rajeswari     Soka jkoda 20:56.5sec
III S.Vijayalakshmi     St.joseph 21:36.9sec
IV M.Nithya     Being acclub 22:12.8sec
V S.Leena     Sai rodi 22:41.2sec
VI N.Charumathi     Elshaddi 23:68.2sec

3. EVENT: HIGH JUMP CATEGORY: GIRLS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I K.SANGEETHA     KAC 1.60MTS
II R.EMIMAL BEULA     SDAT 1.45MTS
III M.AARTHI     ST.JOSEPH 1.45MTS
III M.MONISHA     ST.JOSEPH 1.45MTS
V          
VI        

1. EVENT: SHOT PUT CATEGORY: BOYS/16
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I S.GURU PRASATH     SDAT 12.77MTS
II G.LOKESH RAJ     CSK SCHOOL 12.64MTS
III V.SAKTHI KISHORE     SDAT T.V 12.42MTS
IV S.AJITH KUMAR     SDAT 12.33MTS
V L.PETER BABAISTAN     KANCHI 11.82MTS
VI S.PRAGATHISWARA     ST.ANNS 11.45MTS

1. EVENT: 5000m CATEGORY: BOYS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I K.Vinoth kumar     SDAT 20:02.0sec
II V.Ajith kumar     st.joseph 20:08.0sec
III Mothilal nearu     St.joseph 23:03.0sec
IV R.Rohith     USF 23:06.0sec
V B.Jagadeesh     Krishnagiri 25:09.0sec
VI Paul samvel     SAI 26:05.0sec

6. EVENT: 5000m CATEGORY: GIRLS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I I.Egnesh       SDAT 18:57.6sec
II S.Poongodi     SDAT 19:53.3sec
III V.Soniya     Kanchipuram 20:06.5sec
IV S.Sivaranjani     St.joseph 23:37.9sec
V Christina     Aaron 24:13.3sec
VI        

7. EVENT: 3000m CATEGORY: BOYS/18
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I T.Hemanth kannan   03.10.1998 St.joseph 9:30.6sec
II M.Ravikumar   13.12.1999 St.joseph 9:33.0sec
III A.Shanmugan   10.01.1999 USF 9:34.5sec
IV G.Nachiappan   16.05.1999 St.joseph 9:37.1sec
V T.Sanjeevi kumar   21.11.1998 Chola thjavur 9:37.6sec
VI K.Arumugam     SAI 9:51.0sec

8. EVENT: 3000m CATEGORY: GIRLS/18
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I S.Vimala     SDAT 11:33.4sec
II K.Elavarasi     SAI 11:42.8sec
III S.Laksmmi     St.joseph 12:01.2sec
IV R.Bhuvaneshwari     SAI 12:17.4sec
V A.Kantha     SDAT 12:54.4sec
VI U.Jayaranjani     VCHS 13:14.9sec

9. EVENT: HIGH JUMP CATEGOST.RY: GIRLS/18
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I S.K.LOGAMUTHRA     ST.JOSEPH 1.50MTS
II J.MISPA ANITHA     SDAT 1.47MTS
III G.RANJANE     ST.JOSEPH 1.44MTS
IV R.AISHWARYA     ST.JOSEPH 1.44MTS
V M.ANUSIYA     ST.JOSEPH 1.38MTS
VI        

10. EVENT: SHOT PUT CATEGORY: BOYS/18
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I R.KEERTHIVASAN     SDAT 13.49MTS
II R.RAJESH     TRICHI 13.49MTS
III M.KUMAR     SDAT 13.39MTS
IV P.YASHWANTH RAJ     ST.JOSEPH 12.61MTS
V A.MUKESH KUMAR     COIMBATORE 12.51MTS
VI KRIBA NITHYANANDA.U     PR FOUNDATION 12.49MTS

11. EVENT: TRIPLE JUMP CATEGORY: MEN
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I T. VIMAL MUKESH     St. JOSEPH 15.77m
II T. JEEVAN BABU     St. JOSEPH 15.45m
III P. KAPIL ANAND     St. JOSEPH 14.96m
IV S.P. LAXMAN     ELSHADDAI 14.58m
V R.SAMUEL     ELSHADDAI 14.45m
VI A.SIVARAJAN     ELAHADDAI 13.62m

12. EVENT: HIGH JUMP CATEGORY: GIRLS/16
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I G.GIJI     SDAT T.V 1.55MTS
II N.NAGAPRIYA     SDAT PERAM 1.55MTS
III K.GOBIKA     ST.JOSEPH 1.49MTS
IV S.DEEPIKA     ST.JOSEPH 1.43MTS
V R.RAJESWARI     C.K.SCHOOL 1.43MTS
VI        

13. EVENT: SHOT PUT CATEGORY: BOYS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I S.SARAVANAN     ST.JOSEPH 15.68MTS
II BRITO R. DURAI     PERUMAL 15.50MTS
III A.S.SUJIT     ST.JOSEPH 15.01MTS
IV N.HARSHA VEEDHA     ST.JOSEPH 15.66MTS
V R.ADHITYA     PADI SPORTS 11.31MTS
VI S.GOPINATHAN     SPRINTERS 11.21MTS

14. EVENT: TRIPLE JUMP CATEGORY: WOMEN
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I G. GAYATHRY     St. JOSEPH 11.92m
II MEENO JOSE     St. JOSEPH 11.40m
III AKSHAYA.M.L     St. JOSEPH 10.20m

1. EVENT: 600m CATEGORY: BOYS/16
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I A.SIVA PRAKASH     SDAT 1:27.2sec
II K.T.NIRMAL GANDHI     VELAMMAL   1:27.3sec
III P. JAGAN RAJ     KAA 1:27.7sec
IV R.DHARUN     KRISHNAGIRI 1:30.5sec
V K. MURALI KRISHNA     KRISHNAGIRI 1:30.6sec
VI L. AJAY MARCHUS     USF 1:31.4sec

16. EVENT: HIGH JUMP CATEGORY: OPEN(WOMEN)
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I K.VINOTHA     ST.JOSEPH 1.60MTS
II K.KEERTHANA     ELSHADDAI 1.40MTS
III BERYL SARAH .J.N     USF 1.35MTS
IV K.MALINI     ST.JOSEPH 1.35MTS
V          
VI        

17. EVENT: TRIPLE JUMP CATEGORY: GIRLS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I R. VARSHA     SDAT 12.13m
II V. AKSHAYA SONA SRI     St. JOSEPH 11.88m
III K. SARANYA DEVI     St. JOSEPH 11.60m
IV M. AARTHI     St. JOSEPH 10.92m

1. EVENT: 600m CATEGORY: GIRLS/16
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I M. Abinaya     SDAT 1:38.2sec
II V.Suvetha     T.V Malai 1:40.3sec
III S.Kannika parameshari     T.V.MALAI 1:42.3sec
IV K.Roshini     St.joseph 1:44.2sec
V S.Priya     velammal 1:45.4sec
VI R.Shobana     St.joseph 1:46.1sec

1. EVENT: TRIPLE JUMP CATEGORY: BOYS/20
POSITION NAME FATHER NAME D.O.B UNIT PERFORMANCE
I A.M.ROHIT     ST.JOSEPSH 14.91MTS
II D.JOHN DANIEL     ST.JOSEPSH
III G.KARTHIK     ST.JOSEPSH 14.58MTS
IV C.SUNDHAR     IAA CLUB 14.49MTS
V K.MARYAUTHIUPANDI     ELSHADDI 14.04MTS

Leave a Comment