Lava Chennai Athletic League 2016 Day 2 Result

Lava Chennai Athletic League 2016 Day 2 Result

LAVA Chennai Athletic League – 2016
J.L.NEHRU STADIUM, CHENNAI * 07th to 08th May 2016 *
2nd DAY RESULT – 08/05/16
Boys Result
Event – 5000mts     Category – Men    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6029 A. Mano 16:19.4 Sec White Hawks I
2 6030 S. Benjamin Danial 16:24.9 Sec White Hawks II
3 5058 S. Vimal 17:32.5 Sec Blue Warriors III
4 6032 D. Jagadishan 17:35.3 sec White Hawks IV
5 6148 L. Murugan 18:51.9 Sec White Hawks V
6 6146 S. Rajkumar 19:48.9 Sec White Hawks VI
           
Event – 2000mts     Category – Boys U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6100 K. Kartikayan 6:46.2 Sec White Hawks I
2 5146 J. Suriya 6:49.0 Sec Blue Warriors II
3 5141 S. Sai Prasanth 6:49.3 Sec Blue Warriors III
4 5053 P. Jaganraj 6:50.5 Sec Phoenix IV
5 6093 S. Abishek 6:57.0 Sec White Hawks V
6 4046 K.S. Paneer 7:02.2 Sec Phoenix VI
           
Event – High Jump     Category – Men    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2062 K. Vinith 1.90m Red Dragons I
2 2063 Kavin Rajagopalan 1.90m Red Dragons II
3 2017 S. Suresh 1.50m Red Dragons III
           
Event – High Jump     Category – Boys U14    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 3001 V. Sathish 1.5m Wild Sprinters I
2 6006 R. Karthik Raja 1.45m White Hawks II
3 5127 Akilesh 1.35m Blue Warriors III
4 5128 C.R. ganesh Kumar 1.35m Blue Warriors IV
5 6123   1.20m White Hawks V
6 4041 B. Sairamanathan 1.20m Phoenix VI
           
Event – High Jump     Category – Boys U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2014 C. Preeven 1.80m Red Dragon I
2 2045 B. Suresh 1.50m Red Dragon II
3 3012 P. Suresh 1.45m Wild Sprinters III
4 6041 A. Siddarth 1.40m White Hawks IV
5 2046 M. Bhuvana Karthik 1.40m Red Dragon V
6 4048 R. Pranav 1.20m Phonix VI
           
Event – Discuss Throw     Category – Men    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2067 S.M. Diwahar Raja 45.78m Red Dragon I
2 6058 S. Arjun 34.74m White Hawks II
3 2068 V. Santhosh 32.30m Red Dragon III
4 6050   31.75m White Hawks IV
5 6049   30.60m White Hawks V
6 6119   30.39m White Hawks VI
           
Event – Javeline Throw     Category – Boys U20    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2058 S. Sanjay 46.40m Red Dragon I
2 1048 V. Thamilazhagan 34.65m Orange Crush II
           
Event – Javeline Throw     Category – Boys U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6102 A. Vinith 41.19m White Hawks I
2 5148 R. Sriram 27.73m Blue Warriors II
3 2095 B. Keerthivasan 12.94m Red Dragon III
           
           
Event – 200mts     Category – Men    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2059 G. Tamilvannan 22.0 Sec Red Dragon I
2 6027 Surendar 22.1 Sec White Hawks II
3 5004 Johny Nickelson 22.5 Sec Blue Warriors III
4 2061   22.5 Sec Red Dragon IV
5 6025   22.9 Sec White Hawks V
6 4017   23.4 Sec Phoenix VI
           
Event – 200mts     Category – Boys U20    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2056 P. Sangamithran 22.1 Sec Red Dragon I
2 4071 C. Akash Babu 22.4 Sec Phoenix II
3 5117 B. Karthikayan 22.6 Sec Blue Warriors III
4 2052   23.3 Sec Red Dragon IV
5 5019   23.4 Sec Blue Warriors V
6 3027   24.4 Sec Wild Sprinters VI
           
Event – 200mts     Category – Boys U18    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6021 B. Nithin 22.2 sec White Hawks I
2 5091 S. Rishwanth 22.5 Sec Blue warriors II
3 6112 N. Prabhashankar 23.2 Sec White Hawks III
4 5012   23.4 Sec Blue warriors IV
5 2050   23.8 Sec Red Drgon V
6 6020   24.1 Sec White Hawks VI
           
Event – 200mts     Category – Boys U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2014 C. Praveen 23.2 Sec Red Dragon I
2 2016 C. Gopinath 23.4 Sec Red Dragon II
3 2096 S. Mathewrajan 24.4 Sec Red Dragon III
4 5010   24.7 Sec Blue Warriors IV
5 3011   24.9 Sec Wild Sprinters V
6 2045   25.1 sec Red Dragon VI
           
Event – 200mts     Category – Boys U14    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6008 S. Jackson Bowie 24.6 Sec White Hawks I
2 2109 K. Arun 25.9 Sec Red Dragon II
3 3005 R. Surya 26.5 Sec Wild Sprinters III
4 1095   26.5 Sec Orange Crush IV
5 3003   26.6 Sec Wild Sprinters V
6 5129   26.7 Sec Blue Warriors VI
           
Girls Result          
Event – 3000mts     Category – Women    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6038 R. Pavithra 13:03.6 Sec White Hawks I
2 6057 Margarette 13:16.7 Sec White Hawks II
           
Event – 2000mts     Category – Girls U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2004 T. Brinda 7:38.1 Sec Red Dragon I
2 6135 P. Dhivya Shree 7:41.9 Sec White Hawks II
3 4050 G. Yogasree 8:28.1 Sec Phoenix III
4 5102 P. Bharathi 9:21.8 Sec Blue Warriors IV
5 6017 T. Jayalakshmi 9:31.9 Sec White Hawks V
6 6137 A. Badhow 9:44.2 Sec White Hawks VI
           
Event – Discuss Throw     Category – Women    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6056 S. Nithya 36.42m White Hawks I
2 2022 S. Keertika 30.90m Red Dragon II
3 2113 M. Balamigai 21.79m Red Dragon III
           
Event – Javeline Throw     Category – Girls U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6141 S. Dharani   White Hawks I
           
Event – High Jump     Category – Girls U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 1056 S. Shaalini 1.15m Orange Crush I
2 1057 M. Keshihaa 1.10m Orange Crush II
3 5035 S. Kaviya Priya 1.05m Blue Warriors III
4 3089 U. Anusankari 0.95m Wild Sprinters IV
           
Event – High Jump     Category – Women    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 5082 M.S. Krishna Rekha 1.50m Blue Warriors I
2 5039 K. Keerthana 1.40m Blue Warriors II
           
Event – 200mts     Category – Girls U14    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 6013 M. Harshitha 28.2 Sec White Hawks I
2 2069 E. Ruthikssha 28.6 Sec Red Dragon II
3 5105 N.R. Sadhana Devi 29.0 Sec Blue Warriors III
4 5030 V. Akshayaa 30.4 Sec Blue Warriors IV
5 5031 K. Meghaa Barghavi 31.4 Sec Blue Warriors V
6 5065   31.8 Sec Blue Warriors VI
           
Event – 200mts     Category – Girls U20    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 5034 D. Chinthana 26.5 Sec Blue Warriors I
2 5009 S. Pooja 26.9 Sec Blue Warriors II
3 4008 H. Gomathy 29.3 Sec phoenix III
           
Event – 200mts     Category – Girls U18    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 2018 V. Subha 26.1 Sec Red Dragon I
2 4068 A.P. Srija 27.5 Sec Phoenix II
3 2020 Harshini Saravanan 27.6 Sec Red Dragon III
4 4004   28.8 sec Phoenix IV
5 6023   28.9 Sec White Hawks V
6 4067   29.4 Sec Phoenix VI
           
Event – 200mts     Category – Girls U16    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 5071 Santra Tresa 25.9 Sec Blue Warriors I
2 6016 R. Giridharani 26.2 Sec White Hawks II
3 4003 S. Shree Krithika 27.2 Sec Phoenix III
4 4002   27.6 Sec Phoenix IV
5 1056   28.3 Sec Orange Crush V
6 5072   29 Sec Blue Warriors VI
           
Event – 200mts     Category – Women    
S.No. Chest No. Name Performance Team Position
1 5118 K. Aarthi 25.5 Sec Blue warriors I
2 4077 B. Dhanalakshmi 26.8 Sec Phoenix II
3 5080 Beryl hexon 27.9 Sec Blue warriors III

Leave a Comment