LAVA CHENNAI ATHLETIC LEAGUE – Day 2

LAVA CHENNAI ATHLETIC LEAGUE – Day 2

Day 1 Results,photos and videos

Day 2 videos

Day 2 photos

CHENNAI DISTRICT ATHLETIC ASSOCIATION
LAVA CHENNAI ATHLETIC LEAGUE
Venue – Nehru Stadium Date : July 2nd & 3rd 2016
RESULT
Women – 150m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
R.V.VISHWA PRIYA White Hawks 6036 Gold 20.03 sec   7
R.ISHWARIYA Phoenix 4089 Silver 24.72 sec   5

Girls U-18 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
D.SUNANDANA Blue Warriors 5156 Gold 1.35 m 7
P.RUBINA SWEETLIN Red Dragons 2080 Silver 1.30m 5
R.BOWMITHA Wild Sprinters 3099 Bronze 1.20m 4

Boys U-18 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
KAVIN RAJAGOPAL Red Dragons 2051 Gold 1.85m 7
J.AJAY Red Dragons 2034 Silver 1.70m 5
ENOCH NEWTON JOSEPH Blue Warriors 5320 Bronze 1.50m 4

Boys U-2 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
R.ESHA.MOHAMMED White Hawks 6030 Gold 1.80m 7
K.GANESH Wild Sprinters 3027 Silver 1.75m 5
S.SAI KISHORE Wild Sprinters 3029 Bronze 1.75m 4

Girls U-18 – 600m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
K.SUNDARI Red Dragons 2009 Gold 1:43.7 sec 7
S.PRIYA Blue Warriors 5089 Silver 1:46.6 sec 5
S.MALAVIKA Red Dragons 2015 Bronze 1:46.8 sec 4

Women – 600m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
RAGAVI SAI SRI Wild Sprinters 6124 Gold 1:50.8 sec 7
          5

Boys U-18 (Javelin) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.SANJAY Red Dragons 2053 Gold 48.56m 7
R.KEERTHIKESAN Red Dragons 2031 Silver 47.90m 5
SANDESH RAI White hawks 6056 Bronze 38.60m 4

Men (javelin) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.ASHOK KUMAR White hawks 6049 Gold 51.88m 7
P.PRATHIP KUMAR   Wild Sprinters 3077 Silver 44.78m 5
P.S.DHEERAJ Red Dragons 2097 Bronze 42.75m 4

Men (600m) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.ARAVIND Wild Sprinters 3032 Gold 1:24.5 sec 7
P.N.DHINESH Orange Crush 1004 Silver 1:27.8 sec 5
KUMARAN.K Orange Crush 1008 Bronze 1:27.9 sec 4

Men (5000m) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
K.VINOTH KUMAR Red Dragons 2020 Gold 16:29.9 sec 7
B.JEGADISH 6109 Silver 16:38.6 sec 5
AJAY DHARMA Red Dragons 2040 Bronze 16:53.9 sec 4
HARISH YMCA 1124 Fourth 19:49.9 sec 3

Boys U-18 (Triple Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.MANIRAJ Red Dragons 2033 Gold 14.55m 7
SUMIT SHARMA Blue Warriors 5036 Silver 13.58m 5
J.AJAY Red Dragons 2034 Bronze 13.46 4
KAVIN RAJAGOPALAN Red dragon 2051 Fourth 13.32 3
E . SURIYA Blue warriors 5153 Fifth 12.89 2
V. VISHAL Wild sprinters 3011 sixth 12.62 1

TRIPLE JUMP – GIRLS UNDER 18

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
HARSHINI SARAVANAN Red dragon 2024 Gold 11.15 7
R. SURYA Red dragon 2023 Silver 10.84 5
JASICA MARRY JACOB White hawks 6121 Bronze 10.40 4
SAMYUKTHA Phoenix stars 4072 fourth 10.28 3
G. KAVITHA Blue warriors 5143 Fifth 10.19 2
D. SUNANDANA Blue warriors 5156 sixth 9.24 1

5000 M WOMEN

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
EGNESH Red dragon 2038 Gold 19:34.7 7
POONGODI Red dragon 2037 Silver 20:15.9 5
S. NESIA White hawk 6123 Bronze 25:25.1 4

150 M FINALS BOYS 20 YRS

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
K.M shiek abdul kadhar Orange crush 1006 Gold 16.3 7
P . sangamitharan Red dragon 2054 Silver 16.4 5
Shyam sundar Blue warriors 5026 Bronze 16.3 4
Akash Phoniex 4064 Fourth 16.6 3
Kishore .j Wild sprinters 3074 Fifth 16.8 2
S vinoth kumar Orange crush 1068 sixth 17.1 1

150 M FINALS GIRLS 20 YRS

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
Mariya rasathi Red dargron 2036 Gold 18.2 7
P.N soniyaraju Orange crush 1024 Silver 18.8 5
Varsha .R Red dragon 2039 Bronze 18.9 4
J. dhivya Blue warriors 5004 Fourth 19.2 3
    4073 Fifth 19.2 2
S . pooja Blue warriors 5003 Sixth 19.5 1
150 M BOYS FINALS 18 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
N .prabha sankar White hawk 6106 Gold 16.4 7
R. naganath Blue warriors 5034 Silver 16.8 5
p.manoj kumar Wild sprinters 3013 Bronze 16.9 4
V. sathish kumar Blue warriors 5031 Fourth 17.1 3
C. gopinath Red dragon
  2030 Fifth 17.2 2
G. Ragul kumar Red dargon 2050 Sixth 17.5 1
 
150 M FINALS MEN
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
Jagath Wild sprinters 3038 Gold 16.1 7
John fedrick Orange crush 1069 Silver 16.2 5
E. divakar Orange crush 1002 Bronze 16.4 4
Johny nickelson Blue warriors 5025 Fourth 16.6 3
Rohith Red dragon 2058 Fifth 16.7 2
Kamali shri .A P Phoenix star 4078 Sixth 17.0 1
 
150 M GIRLS 14 YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
SHIVANI Wild sprinters 3043 Gold 20.1 7
T. BRINDHDHA Red dragon 2002 Silver 21.0 5
SADHANADEVI Blue warriors 5084 Bronze 21.1 4
R. DEEPTHI Orange crush 1029 Fourth 22.2 3
R.ARCHANA Blue warriors 5139 Fifth 22.3 2
R.MEGAVARSHI Wild sprinters 3001 Sixth 22.7 1
 
150 M GIRLS 16 YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R. GIRIDHARANI White hawk 6023 Gold 19.0 7
CERLIN SHARON Phoenix stars 4002 Silver 19.6 5
S.SHREE KRITHIKA Phoenix stars 4004 Bronze 20.1 4
S.SRI RESHMA Phoenix stars 4005 Fourth 20.3 3
J.JEEVITHA Blue warriors 5090 Fifth 20.4 2
SARALYA .P.NARAYANAN Wild sprinters 3009 Sixth 21.4 1
 
150 M GIRLS 18 YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R. SUREKA Red dragon 2023 Gold 19.7 7
S. HARSHINI Red dragon 2024 Silver 19.8 5
G.KAVITHA Blue warriors 5143 Bronze 20.7 4
KEERTHANA .S Wild sprinters 3048 Fourth 20.8 3
G. MONISHA Red dragon
  2077 Fifth 21.0 2
    5078 Sixth 21.1 1
 
 
150 M FINALS BOYS 14 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
JACKSON BOWIE White hawk 6008 Gold 17.8 7
BHARATHI KANNAN Blue warriors 5081 Silver 18.3 5
NIKHIL KRISHNAN Blue warriors 5119 Bronze 18.5 4
VNKADESH Red dragon 2008 Fourth 18.7 3
SURIYA White hawks 3142 Fifth 19.0 2
A. VIVEKANANDHAN Wild sprinters 3057 Sixth 19.3 1
 
100 M HURDLES 18 YRS GIRLS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
HEMA SHRI .P WHITE HAWKS 6029 Gold 16.9 7
S.SAMYUKTHA PHONIEX STARS 4072 Silver 19.1 5
D.CELINE FEBENE PHONIEX STARS 4009 Bronze 19.9 4
 
100 M HURDLES GIRLS 20 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
J.DHIVYA Blue warriors 5004 Gold 16.7 7
A.AKILA Blue warriors 5006 Silver 17.1 5
POOJA Blue warriors 5003 bronze 21.2 4
 
100 M HURDLES WOMEN
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
K KEERTHANA   5001      
 
3000 M WOMEN WALK
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.PAVITHRA White hawks 6040 Gold 18:26.6 7
S.LAVANYA Blue warriors 5092 Silver 20:51.2 5
U.ANUSANKARI Wild sprinters 3089 Bronze 21:59.3 4
R.DIKSHITHA Phoenix stars 4146 Fourth 22:59.0 3
 
5000 M MEN WALK
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
A.HANIFA White hawks 6037 Gold 28:36.4 7
V.RAGUPATHY White hawks 6117 Silver 28:44.0 5
S.RANJITH White hawks 6038 Bronze 28:49.7 4
P.N DINESH Orange crush 1004 Fourth 29:45.1 3
A.MONESH White hawks 6118 Fifth 31:35.1 2
VARUN White hawks 6119 Sixth 32:53.9 1
 
100 M HURDLES BOYS 16 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
RAVISHANKAR BLUE WARRIORS 5129 Gold 15.5 7
M.PRAKASH PARTHIBAN WILD SPRINTERS 3146 Silver 15.6 5
S.ABHISEK WHITE HAWK 6094 Bronze 15.8 4
P.SANJAY YADAV PHONIEX STARS 4047 Fourth 16.1 3
M.BHUVANA KARTHICK Red dragon 2042 Fifth 16.7 2
R.MANAV WHITE HAWKS 6021 Sixth 16.8 1
 
110 M HURDLES BOYS 18 YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
C.GOPINATH Red dragon 2030 Gold 14.9 7
V.SATHISH KUMAR Blue warriors 5031 Silver 15.1 5
G.LOKESHKANNA Phoenix stars 4028 Bronze 15.7 4
K.RAJKUMARAN Phoenix stars 4063 Fourth 16.2 3
N.NITHISH KUMAR Phoenix stars 4062 Fifth 16.8 2
MATHEW FERNARDS White hawks 6121 Sixth 16.9 1
SHOTPUT BOYS 14 YRS -4KG
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.RAHUL Blue warriors 5099 Gold 10.14 7
S.RAHUL ANVITH Blue warriors 5107 Silver 8.77 5
V.S TARUN KUMAR Blue warriors 5118 Bronze 7.95 4
 
110 M HURDLES BOYS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
V. AKASH RED DRAGON 2059 Gold 15.3 7
K.KIRAN WILD SPRINTERS 3023 Silver 17.2 5
N.MELVIN WILD SPRINTERS 3036 Bronze 17.5 4
S.CHIDHAMBARANATHAN WILD SPRINTERS 3019 Fourth 24.6 3
 
300 M WOMEN
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
B.DHANA LAKSHMI PHOENIX STARS 4080 Gold 41.3 7
R.V VISHVA PRIYA WHITE HAWKS 6036 Silver 43.1 5
 
300M GIRLS UNDER 20 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
D.MARIYAPASATHI Red dragon 2036 Gold 40.1 7
P.N SONIYA RAJU Orange crush 1024 Silver 40.5 5
A.P SRIJA Phoenix stars 4073 Bronze 44.0 4
H.GOMATHI Phoenix stars 4010 Fourth 48.2 3
SANJANA NARAYANAN Wild sprinters 3006 Fifth 53.9 2
 
150 M BOYS 16 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.PRADEEP KUMAR Wild sprinter 3150 Gold 16.9sec 7
C.PRAVEEN Red dragon 2018 Silver 17.4 5
ABISHEEK SING Blue warriors 5150 Bronze 17.5 4
Suriya raaj Wild sprinters 3081 Fourth 17.7 3
Harish YMCA 1124 Fifth 17.8 2
Yokesh Samuel White hawks 3145 Sixth 18.2 1
 
LONG JUMP BOYS UNDER – 16
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
B.SURESH Red dragon 2046 Gold 5.89 7
SIVA PRAKASH Red dragon 2016 Silver 5.88 5
S.AJITH KUMAR Red dragon 2019 Bronze 5.85 4
sSIDHAARTH S 6041 Fourth 5.60 3FF
SRINIVAS. A.N White hawks 6126 Fifth 5.30 2
V.VIRENDRA Phoenix stars 4020 Sixth 5.22 1
 
LONG JUMPS GIRLS – UNDER 16
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
J.JULIET CHRISTENA WHITE HAWKS 6025 Gold 5.33 7
C.PUSHPA RAVI RED DRAGON 2012 Silver 4.90 5
SANJUKTA GEORGE RED DRAGON 2014 Bronze 4.76 4
EVANGELIN SHARAN .R WILD SPRINTERS 3044 Fourth 4.51 3
S.DAPHINE GLORIA WILD SPRINTERS 3054 Fifth 4.49 2
M.RIDHA FATHIMA WILD SPRINTERS 3090 Sixth 4.26 1
 
LONG JUMP GIRLS UNDER – 20
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.AKILA Blue warriors 5006 Gold 5.50 7
SHARAN Blue warriors 5149 Silver 5.33 5
R.VARSHA Blue warriors 2039 Bronze 5.30 4
 
SHOT PUT GIRLS – 18YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
P.AISWARYA Wild sprinters 3050 Gold 9.05 7
A.SHALINI Red dragon 2081 Silver 7.85 5
S.PRIYA DARSHINI Blue warriors 5012 Bronze 7.07 4
J.MITHRA Orange crush 1080 Fourth 6.89 3
B.YAMUNA Red dragons 4140 Fifth 5.87 2
VAISHNAVI Wild sprinters 3087 Sixth 4.76 1
 
 
 
150 M GIRLS 16 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.GIRIDHARANI White hawk 6023 Gold 19.0 7
CERLIN.I Phoenix stars 4002 Silver 19.6 5
SREE KIRTHIKA.S Phoenix stars 4004 Bronze 20.1 4
SRI RESHMA Phoenix stars 4005 Fourth 20.3 3
J.JEEVITHA Blue warriors 5090 Fifth 20.4 2
SARALYA.P.NARAYANAN Wild sprinters 3009 Sixth 21.4 1
 
400M GIRLS 14YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
T.BRINDHA Red dragon 2002 Gold 1:04.8 7
N.R.SADANA DEVI Blue warriors 5084 Silver 1:05.6 5
HARSHITHA MANOJ White hawk 6013 Bronze 1:06.9 4
E.ROTHIKSSHA Red dragon 2071 Fourth 1:07.9 3
 
400 M BOYS 14YRS FINAL
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
K.VENKADESH RED DRAGON 2008 Gold 55.2 7
    1037 Silver 56.0 5
L.BHARATHIKANNAN   5081 Bronze 56.3 4
    3106 Fourth 56.9 3
SURIYA ORANGE CRUSH 1129 Fifth 57.3 2
 
JAVELIN WOMEN
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
R.ISHWARIYA Phoenix stars 4089 Gold 17.02  
 
JAVELIN GIRLS 18 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
S.PREETHI White hawk 6122 Gold 23.56 7
C.HARIKA Wild sprinters 3021 Silver 21.00 5
J. MITHRA Orange crush 1080 Bronze 19.38 4
 
800 M GIRLS FINALS 20YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
S.SATHIYA PRIYA Blue warriors 5079 Gold 2:28.1 7
S. POONGODI Red dragon 2037 Silver 2:28.2 5
NESIA White hawk 6123 Bronze 2:59.2 4
 
 
300 M BOYS 20YRS FINALS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
  Wild sprinters 4064 Gold 34.9 7
P.SANGAMITHARAN Red dragon 2054 Silver 35.3 5
PRAVIN KUMAR Wild sprinters 3076 Bronze 35.9 4
MANOJ KUMAR .G BLUE WARRIORS 5029 Fourth 36.1 3
S.VINOTH KUMAR Orange crush 1068 Fifth 36.5 2
R.HARIHARAN Blue warriors 5027 Sixth 36.9 1
 
800 M BOYS 18 YRS FINAL
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
VENKATESH .R Phoenix stars 4025 Gold 2:06.9 7
S.RAGHUL Blue warriors 5154 Silver 2:08.0 5
SWMIT SHARMA Blue warriors 5036 Bronze 2:09.5 4
DEVA White hawk 3135 Fourth 2:10.8 3
    5063 Fifth 2:13.6 2
AJEESH KRISHNAN Orange crush 1014 Sixth 2:13.9 1
 
800 M GIRLS 18 YRS
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
M.ABINAYA Red dragon 2025 Gold 2:25.3 7
M.SINDU Red dragon 2022 Silver 2:38.3 5
RUCHI .S Red dragon 2026 Bronze 2:40.1 4
R.VIJAYA LAKSHMI Orange crush 1079 Fourth 2:43.2 3
    3090 Fifth 2:51.9 2
M.ROGINI Red dragon 2079 Sixth 2:55.5 1
 
300M GIRLS UNDER -18
NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
M.ABINAYA Red dragon 2025 Gold 43.0 7
M.SINDHU Red dragon 2022 Silver 44.9 5
M.SHANMUGA PRIYA Blue warriors 5155 Bronze 45.9 4
      Fourth 46.4 3
      Fifth 47.3 2
      Sixth 47.9 1

Videos

5 Comments

Leave a Comment