LAVA CHENNAI ATHLETIC LEAGUE

LAVA CHENNAI ATHLETIC LEAGUE

Day 2 Results,photos and videos

Day 1 Photos

Day 1 Videos

3rd Chennai Athletic League – DAY 1 RESULT

Women – 150m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
R.V.VISHWA PRIYA White Hawks 6036 Gold 20.03 sec 7
 
R.ISHWARIYA Phoenix 4089 Silver 24.72 sec 5

Girls U-18 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
 
D.SUNANDANA Blue Warriors 5156 Gold 1.35 m 7
 
P.RUBINA SWEETLIN Red Dragons 2080 Silver 1.30m 5
 
R.BOWMITHA Wild Sprinters 3099 Bronze 1.20m 4

Boys U-18 (High Jump) (Final)

Boys U-18 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
 
KAVIN RAJAGOPAL Red Dragons 2051 Gold 1.85m 7
 
J.AJAY Red Dragons 2034 Silver 1.70m 5
 
ENOCH NEWTON JOSEPH Blue Warriors 5320 Bronze 1.50m 4

Boys U-12 (High Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
 
R.ESHA.MOHAMMED White Hawks 6030 Gold 1.80m 7
 
K.GANESH Wild Sprinters 3027 Silver 1.75m 5
 
S.SAI KISHORE Wild Sprinters 3029 Bronze 1.75m 4

Girls U-18 – 600m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
 
K.SUNDARI Red Dragons 2009 Gold 1:43.7 sec 7
 
S.PRIYA Blue Warriors 5089 Silver 1:46.6 sec 5
 
S.MALAVIKA Red Dragons 2015 Bronze 1:46.8 sec 4

Women – 600m (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
RAGAVI SAI SRI Wild Sprinters 6124 Gold 1:50.8 sec 7
5

Boys U-18 (Javelin) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.SANJAY Red Dragons 2053 Gold 48.56m 7
R.KEERTHIKESAN Red Dragons 2031 Silver 47.90m 5
SANDESH RAI White hawks 6056 Bronze 38.60m 4

Men (javelin) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.ASHOK KUMAR White hawks 6049 Gold 51.88m 7
P.PRATHIP KUMAR   Wild Sprinters 3077 Silver 44.78m 5
P.S.DHEERAJ Red Dragons 2097 Bronze 42.75m 4

Men (600m) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.ARAVIND Wild Sprinters 3032 Gold 1:24.5sec   7
P.N.DHINESH Orange Crush 1004 Silver 1:27.8 sec 5
KUMARAN.K Orange Crus 1008 Bronze 1:27.9 sec 4

Men (5000m) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
K.VINOTH KUMAR Red Dragons 2020 Gold 16:29.9 sec 7
B.JEGADISH 6109 Silver 16:38.6 sec 5
AJAY DHARMA Red Dragons 2040 Bronze 16:53.9 sec 4
HARISH YMCA 1124 Fourth 19:49.9 sec 3

Boys U-18 (Triple Jump) (Final)

Name of the Athlete Team Name BIB No Position Performance Points
S.MANIRAJ Red Dragons 2033 Gold 14.55m 7
SUMIT SHARMA Blue Warriors 5036 Silver 13.58m 5
J.AJAY Red Dragons 2034 Bronze 13.46 4
KAVIN RAJAGOPALAN Red dragon 2051 Fourth 13.32 3
E . SURIYA Blue warriors 5153 Fifth 12.89 2
V. VISHAL Wild sprinters 3011 sixth 12.62 1

TRIPLE JUMP – GIRLS UNDER 18

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
HARSHINI SARAVANAN Red dragon 2024 Gold 11.15 7
R. SURYA Red dragon 2023 Silver 10.84 5
JASICA MARRY JACOB White hawks 6121 Bronze 10.40 4
SAMYUKTHA Phoenix stars 4072 fourth 10.28 3
G. KAVITHA Blue warriors 5143 Fifth 10.19 2
D. SUNANDANA Blue warriors 5156 sixth 9.24 1

5000 M WOMEN

NAME TEAM NAME BIB NO POSITION PERFORMANCE POINTS
EGNESH Red dragon 2038 Gold 19:34.7 7
POONGODI Red dragon 2037 Silver 20:15.9 5
S. NESIA White hawk 6123 Bronze 25:25.1 4

Photos

More photos in DVDs

All other videos are avialble on DVDs

Videos















More photos and also videos are available on DVDs.

BACK TO TOP

Leave a Comment