The First Chennai Athletic League 5th March

The First Chennai Athletic League 5th March
Date: 5th March 2016

Day 2 report CLICK HERE

First Chennai Athletic League

The First Chennai Athletic League was hosted by “Orange Crush” (Run Bird Athletic Club, Speedy Sports Athletic Club, Don Bosco Athletic Club) on 5th and 6th March, 2016.

For event photos Page 1, Page 2 , Page 3

For photos – QMC Show Page 1, Page 2

For videos – QMC Show CLICK HERE

The junior below 20 years, 18 years, 16 years and 14 years of age in boys and girls will participate in this Athletic Meet.

1. Boys & Girls Under 20 years born on or after 06.03.1996
2. Boys & Girls Under 18 years born on or after 06.03.1998
3. Boys & Girls Under 16 years born on or after 06.03.2000
4. Boys & Girls Under 14 years born on or after 06.03.2002
5. Open: MEN and WOMEN

Results

Event: 5Km Walk Category: Open (Men)
S.No Chest No. Name Performance Team Position
1. 6088 A.Hanifa 28:09:5sec White hawk I
2. 1040 P.N.Dhinesh 29:32:8sec Orange Crush II
3. 6020 A.Monesh 33:33:6sec White hawk III
4. 4140 K.Praveen kumar 39:15:72sec Phoenix stars IV
5. 5102 S.Giridharan 42:17:21sec Blue warriors V
Event:3Km Walk Category: Open(Women)
S.No Chest No. Name Performance Team Position
1. 6085 R. Pavithra 19:10:8sec White hawk I
2. 6038 S. Yamini 19:59:7sec White hawk II
3. 5103 Sujatha suresh 30:02:67sec Blue warriors III
Event:Triple jump Category:U -18(Boys)
S. NO Chest No. Name Performance Team Position
1. 2047 N.Purushothaman 12.76 Red Dragons I
2. 2048 Kavin Rajagopal 12.59 Red Dragons II
3. 5033 J.Jagan 12.15 Blue Warriors III
4. 3014 S.Vishal 11.92 Wild Sprinters IV
5. 3017 Manoj 11.62 Wild Sprinters V
Event:Triple Jump Category:Women
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 6022 R.Vaishnavi 11.06 White Hawks I
2. 5001 K.Keerthna 10.75 Blue Warriors II
3. 5099 M.Shunmuga Sundari 10.50 Blue Warriors III
4. 5098 Krishna Rekha 10.40 Blue Warriors IV
Event:Triple Jump Category:Men
S .No Chest No Name Performance Team Position
1. 1061 M.Loganathan - Orange crush I
Event: Triple jump Category: U-18/Girls
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 6040 S. Priya Darshini - White Hawk I
Event: Shot put Category:U-14/Girls
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 2036 G.Sharini 10.96m Red Dragon I
2. 2038 K.Sundari 7.83m Red Dragon II
3. 3002 V.K.Aarthi pooja 7.38m Wild Sprinters III
4. 1033 R.Shrinidhi 6.86m Orange Crush IV
5. 5011   5.31m   V
6. 4002 G.Aswathi 4.72m Phoenix Stars VI
Event:Shot put Category:U-18/Boys
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 2010 R.Keerthikesan 12.37m Red Dragon I
2. 6042 V.Kriba Nithyanand 12.35m White Hawk II
3. 2009 S.Ajith kumar 11.60m Red Dragon III
4. 2010   09.47m   IV
Event: Javelin Category: Men
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 6045 C. Dharan 55.9m White Hawk I
2. 3051 P. Prathip Kumar 42.01m Wild Sprinters II
3. 6028 S. Ajay Kumar 37.77m White Hawk III
4. 1060 V. Tamil 36.35m Orange Crush IV
5. 2124 P.S. Dheeraj 35.91m Red Dragons V
Event: Javelin Category: Women
S.No Chest No Name Performance Team Position
1. 2004 K. Vinothini - Red Dragons 1
Event:1600m Category:GIRLS U-20
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 2023 K. Priya 5:16:4sec Red Dragons I
2 2024 S. Poongodi 6:07:6sec Red Dragons II
Event: 1200m Category:BOYS U-18
S.No ChestNo Name Performance Team Position
1 4024 R.Venkatesh 3:19:6sec Phoenixstars I
2 6017 B.jegadish 3:22:8sec White hawk II
3 1048 T.Rajesh 3:39:4sec Orange crush III
4 1013 V.Bhaskar 3:46:6sec Orange crush IV
5 2087 S.Naresh Prabhu 3:47:9sec Red Dragons V
6 4026 V.Mukesh Raaj 3:52:6sec phoenix VI
Event:Shot put Category:GIRLS U-18
S.No Chest No Name Performance Team Position
1 1071 J.Mithra - Orange Crush I
Event:1200m Category:GIRLS U-18
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 5007 A.Rekha - Blue warriors I
           
Event:High jump Category:BOYS U-18
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 3013 M. Alameen 1.75m Wild Sprinter I
2 2009 S.Ajith Kumar 1.50m Red Dragon II
3 5032 Enoch newton. Joseph 1.25m Blue Warriors III
           
Event:Shotput Category:BOYS U-20
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 2120 N. Harsha vardhan 12.51m Red Dragon I
2 2057 R. Giri Jaya Prakash 11.12m Red Dragon II
3 6047 Brito R Durai 11.00m White Hawk III
4 2008 S. Geethesh 10.75m Red Dragon IV
5 2056   10.40m   V
6 6051   9.75m   VI
Event:Shotput Category:GIRLS U-20
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 2025 S. Keerthika - Red Dragon I
           
Event:High Jump Category:Boys U-18
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 3013        
2 2009        
3 5032        
Event:1600m Category:MEN
S No ChestNo Name Performance Team Position
1 2001 V.Vellayatthevan 4:33:9sec Red Dragons I
2 6027 S.Benyamin Daniel 4:35:0sec White hawk II
3 5089 G.Elaiya Raja 4:45:1sec Blue Warriors III
4 2002 S.Vimal 4:45:9sec Red Dragons IV
5 5017 S.Ragavendran 4:59:1sec Blue Warriors V
6 1001 S.Guna sekaran - Orange Crush VI

Leave a Comment